Monday, 23 April 2012

AMAA 2012 Full List Of Nominees And Winners


The African version of the Oscars took place yesterday evening at the Expo Centre, Eko Hotel & Suites. Some of the biggest names from black Hollywood attended The AMAAs, including Emmy winner and Golden Globe nominee Lynn Whitfield (The JosephineBaker Story and Without a Trace); Morris Chestnut (American Horror Story, Boyz in the Hood); Rockmond Dunbar (Prison Break, Sons of Anarchy) and Maya Gilbert (General Hospital, Days of Our Lives) alongside Africa’s best actors and actresses.
As usual Nollywood took the lead at this year’s award, with Nigerian movies such as Alero’s Symphony, Adesuwa, Phone Swap winning awards. Nollywood star, Rita Domanic won the award for Best Actress In A Leading Role with her role in ‘Shattered’
However The big winners of the night were Charlie Vundla’s How To Steal 2 Million with five awards. It picked won for Best Film, Best Director, Supporting Actor (Rapuldna Seiphemo), Supporting Actress (Terry Phetto) and Editing. and Adesuwa by Lancelot Oduwa Imaseun came away with three prizes in the categories of Best Costume Design, Visual Effects and Nigerian Film.
Continue to see full list of the nominees and winners of each category.

Below is a full list of AMAA 2012 Nominees and Winners
Best Short Film category.
Nominees:
Jamaa – Uganda,
Look Again, Kenya,
Maffe Tiga – Guinea,
Braids on a Bald Head – Nigeria
Hidden Life – South Africa
Mwansa the Great – Zambia
Chumo – Tanzania
Young Smoker – Nigeria
Winner is Braids on a Bald Head
Best Documentary category
Nominees:
African Election – Nigeria/Germany
Beyond the Deadly Pit – Rwanda
Awa Ogbe: An African Adventure – Algeria
Dear Mandel -South Africa
White & Black,Crime & Colour -Tanzania
The Niger Delta Struggle – Ghana
There’s nothing wrong with my uncle -Nigeria
Winner is : African Election – Germany/Nigeria
Best Diaspora Feature
Nominees:
Toussaint Loventure – France
Ghetta Life – Jamaica
High Chicago – Canada
Elza – Guadaloupe
Better Must Come – Jamaica
Kinyanrwanda – USA
Winner Is : Toussaint Loventure – France
Best Diaspora Documentary
Nominees:
The Education of Auma Obama – Germany
White Wash – USA
Almendron mi Corazon – Guadaloupe
The Life and Times of Winfred Hubert
Winner Is : The Education of Auma Obama – Nigeria/Germany
Best Short Film in Diaspora
Nominees:
John Doe – USA
White Sugar in a Black Pot – USA
The Lost One – USA
Winner Is: White Sugar in a Black Pot
Best Animation
Nominees:
The Legend of Ngog Hills – Kenya
Oba – Nigeria
Climate Change is Real – Kenya
Egu – Ghana
Nauliza Why – Kenya
Winner Is : The Legend of Ngog Hills – Kenya
Best Film by An African Living Abroad.
Nominees:
Mystery of Birds – US/Nigeria
Housemates – UK/Nigeria
Ben Kross – Italy/Nigeria
Paparazzi Eye in the Dark – USA/Nigeria/Ghana
Winner Is : Mystery of Birds – US/Nigeria
Best Achievement in Production Design
Nominees:
Somewhere in Africa – Ghana
Phone Swap – Nigeria
Otelo Burning -South Africa
Adesuwa – Nigeria
How to Steal 2 Million – Africa
Winner Is : Kunle Afolayan’s Phone Swap
Achievement in Costume Design
Nominees:
The Captain of Nakara
Adesuwa
Rugged Priest
Somewhere in Africa
Queens Desire
Winner Is : Adesuwa
Achievement in Makeup
Nominees:
Rugged Priest – Kenya
State Research Bureau – Uganda
Adesuwa – Nigeria
Somewhere in Africa – Ghana
Shattered – Kenya
Winner Is: Shattered – Kenya
Best Achievement in Soundtrack.
Nominees:
Otelo Burning – South Africa
Alero’s Symphony – Nigeria
Adesuwa – Nigeria
How to Steal 2M – South Africa
Somewhere in Africa – Ghana
Winner is : Alero’s Symphony (soundtrack done by ex-Plantashiun Boiz star, Faze)
Prize for Achievement in Visual Effects
Nominees:
Behind the Mask – Ghana
Somewhere in Africa – Ghana
Adesuwa -Nigeria
State Research Bureau – Uganda
Winner is : Adesuwa
Best Achievement in Sound
Nominees:
State Of Violence – South Africa
Otelo Burning – South Africa
How To Steal 2 Million – South Africa
Man On Ground – South Africa
Algiers Murder – South Africa
Winner: State of Violence – South Africa
Achievement in Cinematography
Nominees:
How To Steal 2 Million – South Africa
Othello Burning – South Africa
Rugged Priest – Kenya
Masquerades – Ghana
Man On Ground – South Africa/Nigeria
Winner: Othello Burning – South Africa
Achievement in Editing
Nominees:
Algiers Murder – South Africa
Man On Ground – South Africa/Nigeria
Unwanted Guest – Nigeria
How To Steal 2 Million – South Africa
Otelo Burning – South Africa
Alero’s Symphony – Nigeria
Winner Is: How to Steal 2 Million
Best Child Actor
Nominees:
Rahman Junior Bande (Greg) – Behind The Mask
Tsepang Mohlomi (Ntwe) – Otelo Burning
Reginna Danies (Jenny) – Bank Job
Benjamin Abemigisha & Racheal Nduhukire (Derick And Margaret) – JAMAA
Ayinla O. Abdulaheem – Zr-7
Winner Is: Tshepang Mohlomi (South Africa)
Achievement In Screenplay
Nominees:
Ties That Bind – Ghana
Mr & Mrs – Nigeria
How To Steal 2 Million – South Africa
Otelo Burning – South Africa
Unwanted Guest – Nigeria
Two Brides And A Baby – Nigeria
Winner Is: Ties That Bind – GhanaBest Actress
In A Supporting Role
Nominees:
Terry Phetto –How To Steal 2 Million
Ebbe Bassey –Ties That Bind
Empress Njamah –Bank Job
Ngozi Ezeonu –Adesuwa
Thelma Okoduwa –Mr & Mrs
Omotola Jalade Ekeinde – Ties That Bind
Winner Is: Terry Phetto – How To Steal 2 Million
Best Actor In A Supporting Role
Nominees:
Rapuldna Seiphemo (Twala) – How to Steal 2 Million
Fano Mokoena – Man on Ground
Hafiz Oyetoro – Phone Swap
Okechukwu Uzoesi – Two Brides and a Baby
Godfrey Theobejane – 48
Lwanda Jawar –Rugged Priest
Winner Is: Fano Mokoena – Man on Ground
Best Film
Nominees:
State Of Violence (South Africa)
Adesuwa (Nigeria)
Otelo Burning (South Africa)
Rugged Priest (Kenya)
How to Steal 2 Million (South Africa)
Ties That Bind (Ghana)
Man on Ground (South Africa/Nigeria)
Winner Is: How to Steal 2 Million (South Africa)
Best Nigerian Film
Nominees:
Unwanted Guest
Family On Fire
Alero’s Symphony
Adesuwa
Phone Swap
Winner Is: Adesuwa
Best Promising Actor
Nominees:
Neo Ntatleno (Oj) – State Of Violence
Ivie Okujaye (Alero) – Alero’s Symphony
Iyobosa Olaye (Adesuwa) – Adesuwa
Martha Ankomah – Somewhere In Africa
Thomas Gumede& Sihle Xaba – Otelo Burning
Winner Is: Ivie Okujaye
Best Film In An African Language
Nominees:
Chumo (Tanzania)
State Of Violence (South Africa)
Family On Fire (Nigeria)
Otelo Burning (South Africa)
Asoni (Cameroun)Winner Is: State of Violence
Best Actress In A Leading Role
Nominees:
Nse Ikpe Etim – Mr & Mrs
Yvonne Okoro – Single Six
Ama K. Abebrese – Ties That Bind
Rita Dominic – Shattered
Uche Jombo – Damage
Millicent Makheido – 48
Kudzai Sevenzo-Nyarai – Playing Warriors
Winner Is: Rita Dominic – Shattered
Best Actor In A Leading Role
Nominees:
Menzi Ngubane – How to Steal 2 Million
Majid Micheal – Somewhere In Africa
Chet Anekwe – Unwanted Guest
Jafta Mamabolo – Otelo Burning
Karabo Lance – 48
Wale Ojo – Phone Swap
Hakeem Kae-Kazim – Man on Ground
Winner Is: Majid Micheal – Somewhere In Africa
Best Director
Nominees:
Adesuwa – Lancelot Oduwa Imaseun
Ties That Bind – Leila Djansi
Rugged Priest – Bob Nyanja
How to Steal 2 Million – Charlie Vundla
State Of Violence – Khalo Matabane
Man on Ground – Akin Omotoso
Otelo Burning – Sara Bletcher
Winner Is: Charlie Vundla For How to Steal 2 Million
Special jury Award goes Akin Omotosho
Culled from AfricanSpotlight

No comments:

Post a Comment